3η η Εθνική μας στο 32ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υ/Β Αλιείας της CMAS στο Arbatax της Σαρδηνίας

Ύστερα από μια πολύ καλή εμφάνιση και πιστοποίηση του γεγονότος ότι η χώρα μας διαθέτει πολύ βαθείς υποβρύχιους αλιείς, η Ελλάδα κατέκτησε την τρίτη ομαδική θέση ανάμεσα σε 19 χώρες σε ολόκληρο τον πλανήτη. Πρώτη κατατάχτηκε η διοργανώτρια Ιταλία, ενώ δεύτερη ήταν η παγκόσμια δύναμη Ισπανία. Ατομικά οι αθλητές μας κατατάχτηκαν στην 4η (Γιάννης Σιδέρης), 5η (Γεράσιμος Καββαδίας) και 12η (Γιάννης Ρίγγας) θέσεις, ενώ παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Giacomo De Mola.H ΕΟΥΔΑ ευχαριστεί το χορηγό ένδυσης της ομάδας BLUE HUNTER (Κώστας Αθανασόπουλος) για την προσφορά του ρουχισμού της ομάδας, τους ατομικούς χορηγούς των αθλητών μας που κάλυψαν όλα τα έξοδα προετοιμασίας και συμμετοχής τους στο πρωτάθλημα. Είναι η πρώτη φορά που η Ελληνική εθνική ομάδα υ/β αλιείας ανεβαίνει στο βάθρο ενός παγκοσμίου πρωταθλήματος στο εξωτερικό. Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της αποστολής!